top of page
Ara

Beslenmenin Yapı Taşı: Ekmek

Çoğu kişinin akıllarında olan “Ekmek yemezsem kilo verir miyim?”, “Neden beyaz ekmek yememem gerekiyor?”, “Beyaz ekmek dışında hangi ekmeği tüketmem doğru olur?” sorularının cevapları için bu yazımı okumanızı öneririm :)

Öncelikle ekmek-kilo kaybı arasındaki ilişkiden bahsetmek istiyorum. Düşünülenin aksine ekmeği hayatımızdan çıkarmak kilo vermemizi sağlamaz. Doğru ekmek yediğinizde o ekmeğin içerisindeki posa, vitamin ve mineraller sağlığımızı korumamız ve uzun süre tok kalmamız açısından oldukça önemlidir. Beyaz ekmekte neredeyse yok denilebilecek kadar posa, vitamin ve mineral bulunur. Özellikle bir besindeki posa eksikliği, kan şekerimizde oynamalara ve bunun sonucunda da çabuk acıkmalara sebep olur. Ekmek türleri arasındaki farkı daha iyi anlamamız için aşağıdaki tabloyu bir inceleyelim.


Beyaz ekmek dışında tüketilebilecek ekmek çeşidi ise oldukça fazla. Açıkçası damak tadınıza hangisi hitap ediyorsa o ekmeği tüketmenizi öneririm. Özel bir durumu olan, çölyak hastalığı, gluten intoleransı, demir eksikliği gibi, kişiler ise biraz daha seçici davranmak durumunda tabiki. Örneğin glutene hassasiyeti olan kişiler karabuğday unundan yapılan ekmekleri tercih edebilirler. Demir eksikliği olan kişilere ise kepekli ekmek demir emilimini azalttığı için tüketilmemesi önerilir. Bu tarz durumlar dışında istediğiniz ekmeği tüketebilirsiniz, beyaz ekmek hariç tabi :) Örnek olması ve kendinize en uygun ekmeği seçmenizde yardımcı olmak adına ekmek türlerinin bir porsiyonlarının kalori miktarlarını listeledim. Markaya takılmayın, amaç öğrenmek. Tercih sizin :)


Dyt. Nazlı T.

Comments


bottom of page