top of page
Ara

Diyabette Beslenme ve Şekeri Azaltmanın 5 Mucize Yolu

‘DİYABET TEŞHİSİM YENİ KONDU. NEDİR BU YAŞAM ŞEKLİ DEĞİŞİMİ?’

1. Güne kahvaltı ile başlayın

Gece boyunca kan şekeriniz düşük seyreder ve ancak sabah kahvaltısı ile kan şekeriniz normal değerlere çıkabilir. Bu nedenle kahvaltı vücudun gece boyunca düşük seyreden kan şekerinin yükselmesi ve normal sınırlarda seyretmesi için çok önemli bir öğündür. Özellikle yumurta ve peynir gibi zengin protein kaynaklı, yağsız limonlu söğüş ve tam buğday ekmeği gibi posadan zengin besinleri içeren bir kahvaltı modeli oluşturun.


2. Meyveyi yağlı tohumlar ile birlikte ara öğünlerinizde tüketin

Ara öğünlerdeki meyveleri tek başına tüketmek yerine bir yağ kaynağı olan ceviz veya badem ile yemeniz kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır.


3. 3 ana 3 ara kuralına dikkat!

Öğünlerinizin sıklığı ve sayısı, kan şekeri seviyelerinizin dengesi için çok önemlidir. Günde öğün olarak planlanan beslenme programları, insülinin vücutta dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Böylece ani şeker düşmesi veya yükselmesini engelleyebilirsiniz.


4. Glisemik indeksi yüksek olan besinlerden kaçının

Yüksek glisemik indeksi (Gİ) olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir böylece bir sonraki öğüne kadar açlığınızı hep hissetmenize sebep olur. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, fırınlanmış gıdalar, tatlılar, işlenmiş gıdalar ve paket ürünleri yüksek glisemik indekse sahiptirler. Bu besinleri mümkün olduğunca az tüketmenizde fayda var.


5. Kompleks karbonhidratları tercih edin

Karbonhidrat içeren besinler kan şekeri düzeyini etkiler. Ancak besinlerdeki karbonhidratların kan şekeri düzeyine etkileri farklı olabilir. Kompleks karbonhidratlar (Kurubaklagiller, sebze, meyve, bulgur, yulaf ve tam buğday unundan yapılmış besinler) kan şekerini daha az yükseltirken; basit karbonhidratlar (marmelat, reçel, bal ve beyaz şekerle yapılmış tüm besinler) ise daha hızlı kana karışarak kan şekerinde aşırı yükselmelere sebep olur. Kan şekeri düzeyinde ani oynamalara yol açmadıkları için posa içeren kompleks karbonhidratları, basit karbonhidratlara göre daha fazla tercih etmeniz bu süreçte şart.


6. Posalı gıdaların tüketimini arttırın

Posa kan şekerinizin hızla yükselmesini engelleyerek insülin ihtiyacınızı azaltır. Böylece tokluk hissini oluşturarak kilo kaybını sağlar. Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunarak kabızlık problemine de yardımcı olur. Kurubaklagiller, özellikle kabuklu meyveler, tüm sebzeler, yulaf, tam buğday unu ile yapılmış gıdalar ve bulgur posa açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.


7. TARÇIN!

Yapılan çalışmalarda her gün düzenli tüketilen tarçın kan şekerinin yükselmesini engelliyor. Peki tarçın bunu nasıl yapıyor? Tarçın vücuda alınan besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatıyor ve bu sayede de acıkmayı geciktiriyor.


8. Tatlandırıcılara dikkat

Enerji içermeyen aspartam, asesulfam-K, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar diyabet hastaları tarafından tüketilebilir. Ancak diğer enerji içeren tatlandırıcılar veya ‘diyabetik’ ya da ‘light ürün’ adı altında anılan gıdaların yapımında kullanılan tatlandırıcıları (fruktoz, sorbitol, mannitol veya ksilitol vb.) tercih etmemeniz gerekiyor. Çünkü bu tatlandırıcılar vücutta şekere dönüşüyor. Yani şeker ve şekerli gıdalar, rafine unlu ve yağlı hamur tatlıları veya hamur işleri diyabetik tatlandırıcılarla yapılmış bile olsalar, hem kilo almanıza yol açıyor, hem de kan şekerinizde ani oynamalara neden oluyorlar.


ŞEKERİ AZALTMANIN 5 MUCİZE YOLU

  • Meyve suyu yerine posa içeriği zengin meyveleri tüketin.

  • Yapılan çalışmalar sütlü veya beyaz çikolata yerine bitter çikolata yemenin kan şekerini daha iyi dengelediğini gösteriyor. Bu nedenle canınız çikolata çektiğinde % 70-80 kakao içeren bitter çikolataları tercih edin.

  • Bal, reçel, marmelat gibi gıdalar yerine taze veya kuru meyveler tüketin.

  • Tarçın, vanilya, hurma ve hindistan cevizi tatlı hissi verdiği için şeker ihtiyacınızı azaltıyor. Bu besinleri gün aşırı ara öğünlerinizde ya da yemeklerinizin içerisinde tüketebilirsiniz.

  • Tatlı krizlerinizde örneğin pasta yerine süt, kakao, yulaf, muz ile yapılacak kurabiye veya pastalar tüketin. Böylece posa almış olacaksınız ve kan şekeriniz bir anda yükselmeyecek.


Dyt. Beyza

Comments


bottom of page