top of page
Ara

MUCİZE KRİLL YAĞI


Merhabalar :) Size belki de hiç duymadığınız mucizevi bir besin takviyesinden bahsetmek istiyorum. Daha çok kişi bilmeli ve uygulamalı diye düşünüyorum. Balık yağı gibi de düşünebileceğiniz ama aslında aralarında oldukça fark olan bir mucize: Krill Yağı. Krill, Güney ve Kuzey Antartika denizlerinde bulunan karides benzeri yarı saydam, kırmızı kabuklu çok küçük bir deniz canlısıdır. Oldukça yararlı içeriği sayesinde hayatımıza birçok yerden dokunuş sağlar. Hayatımıza ne gibi önemli faydaları olduğunu gelin beraber görelim:

İçerik:

· %40 Fosfolipit: Enerji verici olarak kullanılmayan, proteinlerle beraber hücre zarının yapısına katılan yağlardır. Yağ kalitesini ve yağ verimini etkilerler.


· %30 EPA, DHA: Omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 (vücut için gerekli olan ama vücutta üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken önemli bir yağ asidi);

- Kalp damar hastalığı risklerini azaltıyor

- Kansere karşı koruyucu

- Depresyona iyi geliyor

- Vücut direncini yükseltiyor


· Astaksantin (Karotenoid): Karoten bitkilerde bulunur ve fotosentez için önemli bir pigmentdir. Havuç, portakal ve çoğu başka sebze ve meyvelerin turuncu renginden sorumludur. Karotenoidler ise karotenin yapısında bulunurlar.

- Bazı kanser türlerini önlüyor

- Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu

- Antioksidan

- Kolesterol sentezini baskılıyor

- Yaşlılığa bağlı oluşan sarı nokta (makula) ve kataraktı önlüyor


· Vitamin A: Retinol ve karoten olmak üzere iki farklı formda bulunur. Retinol et, balık, kümes hayvanları, tam yağlı süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda, karoten ise meyve ve sebze gibi bitki bazlı gıdalarda bulunur.

- Diş, kemik, yumuşak doku, mukus zarları ve cilt yapılarının sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur

- Göz retinasında renk veren pigmentleri üretir ve özellikle düşük ışıkta iyi görüş elde etmeyi sağlar

- Aynı zamanda sağlıklı hamilelik ve hamilelik sonrası anne sütü ile emzirmede büyük rol oynar

- Kanser riskini azaltabilir


· Vitamin E: En çok bitkisel yağlarda bulunur. Zeytin yağı, fındık yağı, fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar, ıspanak, tere, maydanoz, marul, kereviz, lahana, brokoli gibi sebze ve yeşillikler, balıklar.

- Cilt sağlığında önemli bir yeri vardır. Kırışıklıkların önlenmesini ve ciltteki yara ve yanık izlerinin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının etkilerini azaltır

- Saç ve tırnak sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir

- Antioksidan özelliği sayesinde kansere ve Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur


Biyoyararlanım:

EPA ve DHA yani omega-3 miktarı krill yağında balık yağına göre daha azdır. Ancak krill yağının, fosfolipit formu sayesinde balık yağına göre biyoyararlılığı yani vücuttaki emilimi daha fazladır.


Dyt. Nazlı T.


Comments


bottom of page